wtorek, 5 marca 2013

Królikarnia





Królikarnia
To klasycystyczny pałac na  Mokotowie, wzniesiony w latach 1782-1786 na szczycie skarpy wiślanej.  Nazwa pochodzi z czasów saskich, kiedy to znajdował się tu zwierzyniec, w którym polowano na króliki.

Królikarnia XIX wieczny most nad jarem w zachodniej części

Królikarnia
Obiekt został  zaprojektowany przez architekta Dominika Merliniego, wzorującego się na  renesansowej rezydencji Villa Rotonda koło Vicenzy  architekta Andrei Palladio.
 Na terenie Królikarni znajdowały się
  • browar, 
  • cegielnia, 
  • karczma, 
  • młyn i stodoła, 
  • a także położony na zboczu wąwozu budynek kuchni, dla którego inspiracją był rzymski grobowiec Cecylii Metelli.

Królikarnia budynek kuchni
Królikarnia kuchnia
W końcu XVIII w. ta podmiejska rezydencja słynęła z hucznych balów i wystawnych obiadów, uczestnikiem których bywał król Stanisław August.
 W roku 1778 posiadłość nabył królewski szambelan Karol de Thomatis
W czasie insurekcji kościuszkowskiej w pałacu rezydował sam Tadeusz Kościuszko, a pałac uległ częściowemu zniszczeniu, które zostało wkrótce naprawione.
Królikarnia widok od strony skarpy
 Z rąk pierwotnego właściciela – szambelana królewskiego Karola de Thomatis, pałac przeszedł w 1816 roku w ręce Radziwiłłów,  urządzono w nim galerię obrazów i kolekcję numizmatów,  a w 1849 roku zakupiła go rodzina Pusłowskich.

W 1879 roku pałac został częściowo spalony po wybuchu pożaru, jego odbudową kierował Józef Huss.
Ponownie zniszczony w czasie obrony Warszawy we wrześniu 1939.
W czasie Powstania Warszawskiego w wyniku walk zniszczeniu uległa kuchnia, taras z grotą i drzewa w otaczającym pałac parku.
Ostatecznie Królikarnię odbudowano 1964r, lecz z wnętrz pałacowych pierwotny charakter został przywrócony jedynie sali okrągłej.
Po zakończeniu odbudowy przeznaczono na muzeum Xawerego Dunikowskiego.
W parku otaczającym pałac znajduje się Park Rzeźby, w którym prezentowane są rzeźby z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie.
.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz